Olejek pracaxi – do jakich włosów?

Czy wiesz, że naturalne olejki, którymi wykonujesz olejowanie włosów, różnią się od siebie zawartością nienasyconych i nasyconych kwasów tłuszczowych?

Wiedziałaś, że kwasy z różnych grup (omega – 3, omega – 6, omega – 7 i omega – 9) oraz kwasy nasycone są zbudowane z cząsteczek różnej wielkości? Wielkość owych cząstek decyduje o tym, na jakich włosach odnajdzie się dany olej.

olejek-pracaxi.jpgDla przykładu: niewielkie cząstki zawarte w kwasach nasyconych pasują wyłącznie do zdrowych i grubych włosów o niskiej porowatości. Inne rodzaje włosów mogą niestety napuszać się od tego typu olejków.

Bywa, że po prostu nie znamy naszej porowatości włosów, lub ciężko jest ją jednoznacznie sklasyfikować. Większość ludzi na świecie ma włosy średnioporowate, znaczna część kobiet (na skutek rozjaśniania, prostowania i farbowania włosów, lub nieodpowiedniej pielęgnacji) ma włosy wysokoporowate, czyli bardzo zniszczone. Tylko niewielki procent ludzi może poszczycić się niskoporowatymi włosami i dobrej kondycji. Często bywa również tak, że włosy „nowe”, czyli rosnące przy skórze głowy są zdrowsze niż ich zniszczone, wysokoporowate końcówki. Wówczas pielęgnacja włosów oraz wybór odpowiedniego olejku do włosów może być wyzwaniem.

Najlepiej sięgnąć wówczas po olejek, który ma wyrównany bilans kwasów tłuszczowych nasyconych i nienasyconych. Zyskamy pewność, że olej odpowiednio zadba zarówno o średnioporowate i wysokoporowate kosmyki na głowie.

Takim olejkiem jest m.in. olejek pracaxi. Zawiera on prawie 50% kwasu oleinowego, z grupy omega – 9. To klasyfikuje olejek pracaxi do rodziny olejków, które dbają o średnioporowate włosy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że suma pozostałych (nasyconych) kwasów tłuszczowych w olejku pracaxi (m.in. kwasu mistrynowego, palmitynowego, stearynowego, behenowego) dorównuje procentowo kwasowi oleinowemu. Z tego względu stosunek kwasów tłuszczowych w olejku pracaxi wynosi 50:50. Wniosek jest oczywisty: olejek pracaxi jako jeden z nielicznych zadba zarówno o włosy średnioporowate, jak i niskoporowate, zdrowe włosy. Olej pracaxi będzie idealny do włosów, które są zdrowe i grube u nasady, ale ich końce zaczynają tracić kondycję i niszczeją.

Olejek pracaxi wspomaga odnowę komórek skóry, zabezpiecza pukle przed zniszczeniami, głęboko odżywia włosy. Co więcej – olejek pracaxi wzmacnia cebulki włosów i sprawia, że przestają one wypadać. Świetnie zadba o końce włosów, sprawiając, że przestaną się one rozdwajać. Regularnie stosowany olejek pracaxi wygładzi włosy, nada im sprężystości i sprawi, że kosmyki będą się łatwej rozczesywały po kąpieli.